Pozor na otázky pri posudzovaní príspevku na kúpu automobilu (ZŤP).

Autor: Peter Parada | 4.4.2016 o 21:47 | (upravené 5.4.2016 o 5:53) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1500x

V praxi sa často stretávam s neúspechom žiadateľov pri posudzovaní príspevku na kúpu motorového vozidla pre ZŤP. Veľmi potrebné je sa pri posudzovaní verbálne pripraviť na pár veľmi dôležitých otázok p. úradníčky. 

Lekárske potvrdenia o zjavne zlom zdravotnom stave žiadateľa sú v skutočnosti len jedna časť celej mašinérie pri žiadaní. Ten ďalší, nie menej dôležitý prvok, je samotné posudzovanie zo strany úradníkov, ktorí celý proces nielen administrujú. 

Poznám niekoľko prípadov z praxe, ktorí pohoreli pri žiadosti hneď na prvej otázke p. úradníčky, ktorá znela "ako sa máte? ako ste sa dnes sem dostavili, ako ste prišli? bola cesta dobrá, v poriadku?" Samozrejme ľudia, ktorým som pomáhal s odvolaním často odpovedali : "prišli sme ranným spojom, autobusom, vlakom." V tom momente si pani, ktorú často spomínam zaznačila ZAMIETNUTÉ. Žiadateľ nepreukázal potrebu - nevyhnutnosť individuálnej prepravy osobným motorovým vozidlom.Tak to je. Keď je niekto schopný prepravovať sa v hromadnej preprave, tak nie je odkázaný na individuálnu. 

Bohužiaľ však skoro nikto sa nepýta, ako komfortne sa žiadateľovi v tej hromadnej preprave cestuje. Často má s tým veľký problém. Príkladov by som mohol menovať mnoho, no spomeniem napríklad autistu, ktorý "ak vôbec nastúpi do autobusu" musí sedieť presne na konkrétnom mieste, alebo pred ním a za ním nemôže sedieť nikto a takto by som mohol hovoriť .... Ak ide žiadateľ na posudzovanie na úrad, je dobré si zavolať taxi, alebo poprosiť suseda o odvoz. 

Z daného vyplýva, že si dávajte pozor, čo hovoríte o svojom prepravovaní sa, ak žiadate o príspevok na tzv. prepravu. Je dôležité presvedčiť o tom, že odkázanosť na individuálnu prepravu je žiaduca. 

Takou ďalšou otázkou daného rozhovoru p. úradníčky so žiadateľom bude istotne frekvencia prepravy. Žiadateľ musí preukázať frekvenciu prepravy na určené miesta a späť. U deti je základ škola (rodičom neodporúčam znižovať počet návštev školy na minimum, z dôvodu ZŤP). U zamestnaných je to samozrejme zamestnanie. Ale čo s tými, ktorí nechodia nikam. Tu odporúčam zabezpečiť si pravidelné lekárske kontroly, či návštevy denného stacionára, chránenej dielne apod. Okrem iného v žiadosti by som istotne uviedol spoločenské podujatia - pravidelné návštevy kina, výstav, zasadnutie v rôznych spolkoch, výlety do prírody. Všetko uvedené sa dá pekne vysvetliť. Nikto predsa nechce byť zavretý doma, odkázaný len na opateru blízkych. Kúpou motorového vozidla si človek zabezpečuje dostupnosť ďalších potrieb a vyžití. 

Štát a jeho pracovníci sa tvária hospodárne. Je dôležité štátu ušetriť finančné prostriedky. Ale všetci vieme, že schválených príspevkov pre ZŤP nie je toľko, že by to celý sociálny systém zruinovalo. Ak je to raz legislatívne vymedzené a je to adresná pomoc, tak nech sa využíva ako má. 

PS: Závisť aj v tomto prípade existuje. Tu si vždy len pomyslím, že každý tým ľuďom závidí len nové auto, ale chorobu a ťažkosti istotne nie. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?