(Nesystémové) krátenie rodičovského príspevku rodinám záškolákov.

Autor: Peter Parada | 23.5.2016 o 22:37 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  488x

Ak rodič poberá rodičovský príspevok a zároveň má doma aj staršie školopovinné dieťa alebo viac detí, môže prísť o časť rodičovského príspevku. 

Ak školopovinné dieťa vymešká 15 a viac neospravedlnených hodín v období troch mesiacov po sebe, tak vtedy sa rodičovský príspevok kráti o 50 %. Politici – odborníci týmto „systémovým“ krokom chceli zabezpečiť školskú dochádzku detí a tzv. motiváciu k nej, najmä u rodín, kde sa vypláca štátna dávka – rodičovský príspevok. 

Či je to systémové, by som minimálne polemizoval. V praxi je to zrejme evidentné, kto je za daný „prehrešok“ záškoláctva v danej rodine trestaný. Predovšetkým si myslím, že ide o dieťa, mladšie ako tri roky, ktoré má (nielen) v tomto veku dostávať plnohodnotnú stravu, výživu. Ide často o náhrady kojeneckého mlieka a ďalšie potrebné potraviny. O ďalších potrebách ani nehovorím.

Záškoláctvo sa dá riešiť inými systémovými zmenami, krokmi. Ale batoľa nemá trpieť pre to, že jeho súrodenec z rôznych príčin sa nedostavil do školy, rád sa túla, alebo vylihuje doma, prípadne utiekol zo školy. Ak rodič zlyháva, tak systém má riešiť záškoláka svojimi nástrojmi. Taktiež nedokážem pochopiť, že v dnešnej dobe nedokáže škola realizovať také opatrenia, aby úteky záškolákov zo škôl eliminovala.

Pred časom sa ma jedna matka takéhoto žiaka spýtala – „za čo mám kúpiť základné potraviny pre svoje deti a najmä pre kojenca?“, keď jej štát siahol na polovicu rodičovského príspevku. Podotýkam, že ide o matku, tzv. samo živiteľku. Rozmýšľam, že za obdobie sledovaných troch mesiacov, po ktorých sa dávka môže opätovne priznať, sa rodina dostane do takých finančných dlhov a na hranu existencie, z ktorých návratu skôr niet.

Chudoba sa len týmto spôsobom viac prehlbuje. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?