(Nesystémové) krátenie rodičovského príspevku rodinám záškolákov.

Autor: Peter Parada | 23.5.2016 o 22:37 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  476x

Ak rodič poberá rodičovský príspevok a zároveň má doma aj staršie školopovinné dieťa alebo viac detí, môže prísť o časť rodičovského príspevku. 

Ak školopovinné dieťa vymešká 15 a viac neospravedlnených hodín v období troch mesiacov po sebe, tak vtedy sa rodičovský príspevok kráti o 50 %. Politici – odborníci týmto „systémovým“ krokom chceli zabezpečiť školskú dochádzku detí a tzv. motiváciu k nej, najmä u rodín, kde sa vypláca štátna dávka – rodičovský príspevok. 

Či je to systémové, by som minimálne polemizoval. V praxi je to zrejme evidentné, kto je za daný „prehrešok“ záškoláctva v danej rodine trestaný. Predovšetkým si myslím, že ide o dieťa, mladšie ako tri roky, ktoré má (nielen) v tomto veku dostávať plnohodnotnú stravu, výživu. Ide často o náhrady kojeneckého mlieka a ďalšie potrebné potraviny. O ďalších potrebách ani nehovorím.

Záškoláctvo sa dá riešiť inými systémovými zmenami, krokmi. Ale batoľa nemá trpieť pre to, že jeho súrodenec z rôznych príčin sa nedostavil do školy, rád sa túla, alebo vylihuje doma, prípadne utiekol zo školy. Ak rodič zlyháva, tak systém má riešiť záškoláka svojimi nástrojmi. Taktiež nedokážem pochopiť, že v dnešnej dobe nedokáže škola realizovať také opatrenia, aby úteky záškolákov zo škôl eliminovala.

Pred časom sa ma jedna matka takéhoto žiaka spýtala – „za čo mám kúpiť základné potraviny pre svoje deti a najmä pre kojenca?“, keď jej štát siahol na polovicu rodičovského príspevku. Podotýkam, že ide o matku, tzv. samo živiteľku. Rozmýšľam, že za obdobie sledovaných troch mesiacov, po ktorých sa dávka môže opätovne priznať, sa rodina dostane do takých finančných dlhov a na hranu existencie, z ktorých návratu skôr niet.

Chudoba sa len týmto spôsobom viac prehlbuje. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?